צוות ההדרכה שלי ואני שקדנו רבות להכין לכם מדריך שיעזור לכם לצמצם את הסכנות בעת גלישת גלים. בדומה לנהיגה או לרכיבה באופניים, ישנם חוקים עקרוניים שבלעדיהם לא ניתן לגלוש באופן בטוח. הים הוא מגרש המשחקים, או מגרש האימונים, המורכב ביותר מכל המגרשים בענפי הספורט השונים. גלישת גלים, היא ספורט המציב אתגרים בלתי פוסקים ובלתי צפויים לספורטאי העוסק בה, ומאלצת אותו להתמודד בנטיותיו הטבעיות להתנגדות לסחף ולזרימת הגלים.

 

על הגולש לאמץ גישה סבילה ופסיבית יותר, ולעצב את תנועותיו ואת הפעלת הכוח של גופו בהתאם לתנאי הים. כל התנגדות, חזקה ככל שתהיה, לעולם לא תשתווה לכוחו של הים. הים תמיד עלול להפתיע אותנו מחדש, לכן עלינו לכבדו ואת תנאי מזג האוויר. יש להכיר את כל התופעות בים. כמה מהסכנות העיקריות בים:

 

  • גלים הנשברים במים רדודים עלולים להפתיע ולסחוף לקרקעית.

 

  • סחף באזור רדוד סוחף לאזור המים העמוקים ומעיף את הגולש מהגלשן.

 

  • גלים שנשברים ומשנים כיוון, גורמים לאיבוד שיווי משקל.

 

  • גלים שעלולים להפוך לגבוהים עלולים לפעמים להישבר בעוצמה רבה יותר ממה שנדמה.

 

  • סלעים לא צפויים נחשפים בעת תנאי שפל, בעת שבזמן גאות היו רחוקים יותר מפני שטח המים ועתה מסכנים את הגולש.

 

  • שוברי גלים יוצרים זרמים וסחף חזקים, הפונים לכיוון שובר הגלים או לכיוון אזורים עמוקים ומסוכנים בקרבה לשובר הגלים.

 

 

כיצד נמנעים מסכנות אלו?

תמיד להיות מודעים לתנאי הים לפני הגלישה, להבחין בפוטנציאל הסכנה שנבחר לגלישה. לבדוק ביסודיות את האזור, אם החוף והתנאים הנוכחיים מתאימים לרמת הגלישה שלנו, כמה רוחצים וגולשים יש בים (על מנת שלא לפגוע בהם) ולבדוק, מה כיוון הזרמים והסחף בהתאם לקרקעית הים. יש להתמודד עם הים, רק בהתאם לכוח שלנו ולא לנסות להילחם בעוצמתו, הפעלת כוח היא לא הגורם שיחזיר אותנו בבטחה אל החוף, אלא רק זרימה עם כוחות הים. כדי להיחלץ מסכנה, יש לשתף פעולה עם תנאי הים. לעולם לא לחתור נגד הזרם, אלא תמיד יחד אתו ובכיוון שלו, גם כשנדמה שאנו קרובים לחוף. לשים לב לזרמים העליונים ולזרמים התחתונים שבמקביל לקרקעית. המים עלולים להשתנות מרדודים לעמוקים ולרדודים שוב, במהירות גדולה. עלינו למצוא תמיד את כיוון הזרימה של הסחף מולו אנו מתמודדים ולהתאמץ להישאר בכיוון שלו, גם אם הכיוון מנוגד לחוף. ברגע שנחוש בנקודה חלשה של הסחף, נחתור הצידה מכיוון הסחף כדי לצאת מתחום הזרימה שלו. אם הסחף עדיין איננו מאפשר זאת, יש להרפות ולתת לסחף לשאת אותנו, עד ששוב נמצא נקודה חלשה בזרם הסחף ונוכל לחתור הצידה מכיוון הזרימה שלו, למצוא מים רדודים יותר ומשם לשחות אל החוף.

יש תמיד לזכור, לשמור על קור רוח ובטחון מלא בקשר לשיתוף הפעולה עם הסחף, ולדאוג שלא לבזבז כוחות שרירים וחמצן. למעשה המאבק מול הסחף, וההצלחה בבריחה ממנו תלויים אך ורק בשיתוף הפעולה עם תנודות הים, חתירה בכל הכוחות נגד כיוון הסחף היא קרב אבוד מראש.

 

גלישת גלים דורשת עירנות, זריזות וקבלת החלטות בזמן קצר מאוד. בגלישת גלים עלינו להתאים את כמות החמצן לכמות התנועות שאנו מבצעים על הגלשן, ולהשתמש בליש המחובר אל הגלשן ואל הרגל שלנו. בעת נפילה עלינו להשתמש בכוח הציפה על מנת להימנע מהחלקים התחתונים של זרם הים, ובעת העלייה אל פני השטח להרים ידיים כדי שלא להתנגש בגלשן.

חשוב מאוד לעזור לחבר בעת צרה ולפקוח עין על הגולשים והרוחצים מסביב, ולדעת שגלשן עשוי להוות כלי הצלה מצוין, לאדם שנקלע למצוקה בים.

גלישה בטוחה ונעימה לכולם, עם לקיחת אחריות, כבוד וערנות כלפי סכנות הזרמים והסחף!

 

אסף טולדאנו

 

מדריך הכרת תנאי הים ומזג האוויר בעת גלישת גלים

מדריך לתנאי הים וגלישת גלים

תגובות גולשים

לקבלת פרטים נוספים והרשמה - צרו איתנו קשר.

אסף - 050-8212630

או מלאו את הפרטים שלכם בטופס ונחזור אליכם בהקדם.

תודה על פנייתך!